Synod biskupów: podsumowanie

Autor tekstu
ks. Ignacy Soler
Synod biskupów o rodzinie już się kończył, teraz przychodzi czas na dokument końcowy i na adhortację apostolską papieża Franciszka, jeżeli uważa to za stosowny. Teraz podaję dziesięć punktów, które zostały podkreślone jako zadanie na umacnianie każdej rodziny.

Synod biskupów o rodzinie już się kończył, teraz przychodzi czas na dokument końcowy i na adhortację apostolską papieża Franciszka, jeżeli uważa to za stosowny. Teraz podaję dziesięć punktów, które zostały podkreślone jako zadanie na umacnianie każdej rodziny. 

1. Nowy język. Trzeba mówić o rodzinie językiem miłości i miłosierdzia, w sposób zrozumiały i prosty, wychodzić na spotkanie człowieka przez dialog z nowoczesną kulturą. Osoba ma pierwszeństwo nad ideą.

2. Duszpasterstwo z emigrantami. Rodzina dużo cierpi, kiedy zmienia kraj i zwyczaje. Konieczna współpraca między kościołem pochodzącym i docierającym rodzin, by rozwiązywać ich problemy. Czas ważniejszy od przestrzeni.

3. Małżeństwo jako powołanie. Istnieje boskie projekty dla każdej rodziny. Łaska Boża ma siłę zwyciężyć każdy kryzys. Rodzina ma jako własną misję stać się kościołem domowym. Rodzina z Nazaretu wzór każdej rodziny.

4. Katecheza przy sakramencie małżeństwa. Trzeba lepiej i głębiej przygotować narzeczonych do zawarcia małżeństwa, do wiernej i płodnej miłości. Wierność to miłość trwająca w czasie, a każda osoba ludzka tego pragnie.

5. Duszpasterstwo z chrześcijanami, którzy żyją razem. Trzeba dawać różne argumenty i racje tym parom, by chcieli zawierać małżeństwo. Prawdziwa miłość żąda stałego kompromisu i odwagi.

6. Pierwsze lata małżeństwa. Warto, by inne małżeństwo towarzyszyło i pomagało nowej rodzinie w swoich pierwszych krokach. Najlepiej pomaga małżeństwie inne małżeństwo dobre, wierne i pewne. Familia adiuvatur a familia quasi civitas firma

7. Wychowanie seksualne. Płciowość ludzka to droga do miłości a nie do grzechu. Ważność cnoty świętej czystości, radosnej afirmacji, by miłość małżeńska była prawdziwa.

8. Formacja kapłanów. Jakie narzędzia mają kapłani, by skutecznie pomagać rodzinom? Kapłan blisko rodziny, by wspierać jedność i pomagać rodzinie przy kryzysie. Święty Jan Paweł II patron rodziny.

9. Sytuacje nieregularne. Nie trzeba dawać ogólnej recepty dla wszystkich. Każdy przypadek wymaga osobistego i partykularnego rozwiązania. Jedność ma pierwszeństwo nad opinią.

10. Teologia kobiet. Rola kobiety w kościele. Kobieta jako córka, żona i matka. Bóg daje życie przez rodziców, a szczególnie przez matki, Bóg daje wiarę przez rodziców, a szczególnie przez matki. Regina familiae, ora pro familia nostra!